19.08.2014

Strażnicy Galaktyki, czyli Star-Lord zna się na dobrej muzyce


Muzyka w Strażnicy Galaktyki
fot. materiały prasowe

Hit box office'u - Strażnicy Galaktyki (2014) w reżyserii Jamesa Gunna, to kolejna superprodukcja od Marvela. Kosmicznej filmowej opowieści towarzyszy muzyka wprost z lat 70., która rozbuja każdego!

Niezwykłe przygody Petera Quilla, zwanego też Star-Lordem (Chris Pratt), Gamory (Zoe Saldana), Draxa (Dave Bautista), Groota (Vin Diesel) i Rocketa (Bradley Cooper) to świetna zabawa zarówno dla widzów młodszych, jak i starszych. Oprócz wybuchów, lotów wymyślnymi statkami kosmicznymi i zabawnych sytuacji, w filmie znajdziemy również liczne nawiązania do popkultury lat 70. i 80.

Jednym wielkim wspomnieniem jest soundtrack, czyli składanka Awesome Mix vol. 1, która w filmie, nagrana na kasecie magnetofonowej, jest prezentem od mamy dla Petera. Album składa się z 12 piosenek, rozpoczyna się dość nieoczekiwanie, ale już po chwili kołyszemy się w rytm Hooked on a Feeling - Blue Swede. W 1974 piosenka znalazła się na 1 miejscu notowania Billboardu.


 
Zwiastun filmu (od 0:35 Norman Greenbaum - Spirit in the Sky,
od 1:48 Blue Swede - Hooked on a Feeling).


Następnie rozbrzmiewa energiczne Go All the Way (1972) zespołu Raspberries. Zaraz później pojawia się, zapewne wszystkim znane, Spirit in the Sky (1969) - Normana Greenbauma. Charakterystyczny motyw gitarowy sprawił, że piosenka znalazła się na liście "Rolling Stone's 500 Greatest Songs of All Time". Kolejne piosenki z albumu to: Moonage Daydream (1971) - Davida Bowie, Fooled Around And Fell In Love (1976) - Elvina Bishopa, I'm Not In Love (1975) - 10CC, a w końcu I Want You Back (1969) - The Jackson 5, przy którym można zatańczyć jak Groot.

Ósme miejsce na płycie zajmuje Come and Get Your Love (1974) - Redbone. Piosenka znalazła się na 5 miejscu listy Billboardu. Nie dziwi mnie również fakt, że był to jeden z najpopularniejszych singli roku 1974. Odkąd usłyszałam go w kinie, nie mogę się uwolnić! 
Następny w kolejce jest rockowy zespół The Runaways z energiczną piosenką Cherry Bomb (1976). Czy jest ktoś kto nie zna tego refrenu? Po chwili muzyka zwalnia swoje tempo, bo pojawia się Rupert Holmes z utworem Escape (The Piña Colada Song) (1979), zaraz za nim The Five Stairsteps i O-o-h Child (1970). Album kończy cudowne Ain’t No Mountain High Enough (1967) w wykonaniu Marvina Gaye & Tammi Tyrell.
Marvin Gaye & Tammi Tyrell - Ain’t No Mountain High Enough

Okazuje się, że świetnym pomysłem było wykorzystanie starych hitów, jako tło przygód Strażników Galaktyki! Chwytliwe kawałki przypadły widzom do gustu. Ponadto album również znakomicie sprawdza się jako przyjemna muzyka na wieczór!
 
A Wy co sądzicie o tej składance? Zapraszam do komentowania! :)
_____________________________________________________________
 Album dostępny w Spotify